Burari, New Delhi, Delhi
GST No. 07AHFPD4374C1ZQ
Product Price :Get Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Fuel Type | Charcoal |
| Shape | Square |
| Size | 30x30 inch |
| Usage/Application | Commercial |
| Inner Material | Clay |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| With Wheels | Yes |
| Capacity | 18 chapati |
| Application | Dhaba, Hotel, Restaurant |
| Finish | Painted |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| No Of Wheels | 4 |
| Brand | ddtw |
| Color | Grey and Silver |
| No Of Burner | 1 |
Product Price :Get Latest Price
Product Details:| Fuel Type | Charcoal |
| Size | 32x32 inch |
| Body Material | Mild Steel |
| Shape | Square |
| Power Source | Charcoal |
| Height | 3 Feet |
| Inner Material | Clay |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| With Wheels | Yes |
| Capacity | 18 Roti |
| Type | Charcoal Tandoor |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Application | Restaurant, Dhaba |
| Finish | Painted |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | ddtw |
| No Of Burner | 1 |
Product Price :Get Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Fuel Type | Charcoal |
| Capacity | 18 Roti |
| Material | M.S Round Tandoor |
| Body Material | Mild Steel |
| Tandoor Size | 30x30 in |
| Shape | Round |
| Body Material Grade | m.s |
| Power Source | Charcoal |
| Height | 3 Feet |
| Size | 30x30 inch |
| Inner Material | Clay |
| Mounting | On Wheels |
| Type | Charcoal Tandoor |
| Usage Area | Dhaba, Restaurant, Resort |
| Top Finish | Cement Finish |
| Lid Type | No Lid |
| With Accessories | With Skewers |
| Model | Tanki Tandoor |
| Brand | ddtw |
Specifications:
| Width | Length | Mouth/Inner Dia | Height with Wheel | Height W/out Wheel |
| 28' | 28' | 12' | 36' | 31' |
| 30' | 30' | 13' | 37' | 32' |
| 32' | 32' | 14' | 37' | 32' |
| 34' | 34' | 15' | 37' | 32' |
| 36' | 36' | 16' | 38' | 33' |
Additional Information:
Product Price :Get Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Fuel Type | Charcoal |
| Tandoor Type | Clay Tandoor |
| Tandoor Size | 30x30 in |
| Shape | Round |
| Size | 30x30x36 inch hieght with wheel |
| Inner Material | Clay |
| Material | milds steel |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Usage Area | Dhaba |
| With Wheels | Yes |
| Mounting Type | With Wheels |
| Capacity | 18 Roti |
| Brand | ddtw |
| Outer Body Material | Mild Steel |
| Type | coal |
| Inner Lining Material | Clay |
| Lid Type | Without Lid |
| With Accessories | Skewers |
| Color | red,green,orange,white,black |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
Product Price :Get Latest Price
Product BrochureProduct Details:| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | At a Time 20 Bread |
| Body Material | Mild Steel |
| Size | 28x28 inch |
| Shape | Cylindrical |
| Fuel Type | Charcoal |
| Usage/Application | Restaurant |
| Material | Iron |
| Inner Material | Clay |
| Wall Thickness | 1.5 mm |
| Type | Charcoal Tandoor |
| Mounting | On Castor Wheels |
| Application | Dhaba |
| Finish | Painted |
| With Wheels | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Our company is a well reckoned company, engaged in providing fine quality Commercial Iron Tandoor. This tandoor has outer covering of metal that ensures insulation, protection and durability. It is well suited for making tandoori cuisines in hotels and restaurants. Perfect to be connected with gas cylinders, the provided tandoor is highly appreciated for its low gas consumption, longer service life, compact size, high efficiency and easy usage. Further, durable and sturdy handles of this tandoor ensure its easy handling.
Features:
Explore More Products
© Durga Dass Tandoor Wala. All Rights Reserved (Terms of Use)
Developed and Managed by IndiaMART InterMESH Limited